Jaki klej do montażu drewnianej podłogi lub parkietu wybrać?
Jaki klej do montażu drewnianej podłogi lub parkietu wybrać?

Jaki klej do montażu drewnianej podłogi lub parkietu wybrać?

To pytanie, które pojawia się w głowie każdego, kto zaczyna rozglądać się za drewnianą podłogą do swojego domu. Na rynku dostępne są dziesiątki produktów z tej kategorii. Na jakiej podstawie podjąć decyzję i dlaczego tak ważne jest, aby odpowiednio dopasować spoiwo do rodzaju posadzki? Odpowiemy w poniższym artykule!


Klej do parkietu i do desek - czy jest różnica?

W przypadku trzech podstawowych klejów linii Mapei Ultrabond (P902 2K, P990 1K oraz S990 1K) do montażu drewnianych posadzek należy przyjąć, że nie ma znaczenia jakiej wielkości elementy wybraliśmy, mogą to być: 

 • tradycyjny parkiet lity lub wartstwowy,
 • drewniane deski lite lub warstwowe,
 • mozaika parkietowa.

 

Jednoskładnikowe i dwuskładnikowe kleje do parkietu

Czy można więc użyć dowolnego kleju Mapei do montażu dowolnej drewnianej podłogi? Nie ma przeciwko temu przeciwwskazań technicznych samego producenta. Pojawiają się jednak niuanse dotyczące komfortu podczas prac parkieciarskich.


Szybkość układania parkietu bardzo często zależy od wprawy parkieciarza, który wykonuje pracę. Bardzo istotne jest jednak zadbanie o odpowiedni standard podczas układania. Najprościej rzecz ujmując - im lepiej dopasujemy klej Mapei do drewnianej podłogi, tym lepszy końcowy efekt montażu osiągniemy.

 • Jednoskładnikowe kleje do parkietu - kleje to wyróżniają się długim czasem pracy po otwarciu opakowania. Dzięki swojej specyfice, która nie wymaga mieszania dwóch składników reakcja związana ze schnięciem w opakowaniu jest znacznie opóźniona. Dzięki temu układanie podłóg w dużych pomieszczeniach lub o dużych pojedynczych elementach (np. duże deski warstwowe) jest łatwiejsze i przebiega spokojniej. Dzięki temu zmniejszamy szansę na popełnienie błędu podczas montażu.
 • Dwuskładnikowe kleje do parkietu - to produkty, które przed rozpoczęciem pracy wymagają połączenia dwóch składników (A i B) oraz ich dokładnego wymieszania. Dopiero po połączeniu komponentów klej zyskuje możliwość utworzenia spoiny z podłożem. Kleje dwuskładnikowe (dot. Mapei!) świetnie sprawdzają się podczas montażu mniejszych i dużych desek podłogowych oraz parkietów litych i warstwowych.


Mapei Ultrabond P902 2K

To chyba najpopularniejszy klej do drewnianych podłóg od włoskiego producenta Mapei dostępny na rynku. Dwuskładnikowy klej poliuretanowo epoksydowy nadający się do wszystkich rodzajów podłóg drewnianych niezależnie od ich gatunku i wymiaru.


W odróżnieniu od produktów konkurencyjnych Mapei P902 ma dodatek epoksydu, co wydłuża jego czas pracy po połączeniu składników. Jego charakterystyka sprawia również, że jest mniej wrażliwy na temperaturę jak konkurencyjne kleje 2-składnikowe czy czysto poliuretanowe.


Jest klejem twardoplastycznym. A co to oznacza? Podczas klejeniu dużych gabarytów podłogi (np. długie i szerokie deski) nie pozwoli na nadmierną pracę podłogi. Klej świetnie sprawdza się podczas klejenia posadzek litych oraz desek warstwowych - na przykład deski barlineckiej czy podłóg Finish.


Mapei Ultrabond P990 1K


To 1-składnikowy (1-komponentowy) klej do montażu drewnianych posadzek. Również nadaje się do montażu wszystkich rodzajów drewnianych podłóg, w tym desek i parkietów (oraz deski barlineckiej).


Klej Mapei P990 ze względu na swoją jednoskładnikową mieszankę jest bardziej elastyczny niż Mapei P902 2K. W związku z tym jego czas otwartej pracy jest dłuższy, co powoduje, że układanie posadzki staje się łatwiejsze. Jego wydajność na 1m2 jest również nieco wyższa niż w przypadku dwuskładnikowego brata.


Mapei Ultrabond S955 1K


To flagowy produkt Mapei do montażu drewnianych podłóg. Świetnie sprawdza się podczas montażu gotowych podłóg litych i warstwowych:

 • lakierowanych,
 • zabezpieczonych olejem lub olejowoskiem.

Jego właściwości pozwalają na bezproblemowe usuwanie śladów powstałych na podłodze podczas montażu na powierzchni lakieru lub oleju. Można do tego celu użyć dedykowanego środka do czyszczenia Mapei Cleaner L.

 

Klej jest niezwykle wydajny oraz łatwy w aplikacji.

 

Mapei-Sklep - jakie klej do montażu drewnianej podłogi wybrać

Montaż drewnianej podłogi warstwowej z użyciem kleju Mapei Ultrabond Eco S955 1K

 

Klej do parkietu na ogrzewanie podłogowe


Wszystkie kleje Mapei do drewnianych podłóg mogą być stosowane na ogrzewaniu podłogowym. Elastyczne wiązania tworzone przez kleje z linii Mapei Ultrabond trwale łączą posadzki z podłożem i doskonale sprawdzają się nawet w warunkach podwyższonej temperatury.


Przygotowanie podłoża pod drewniane podłogi


Wszystkie topowe kleje Mapei do drewnianych podłóg: Ultrabond P902 2K, Ultrabond S955 1K, Ultrabond P990 1K nie wymagają gruntowania przed rozpoczęciem montażu. Przygotowanie jastrychu cementowego* ogranicza się do przeszlifowania i odkurzenia powierzchni. Po tych czynnościach możemy przejść do montażu posadzki.


Pojawiają się jednak wyjątki, na które warto zwrócić uwagę zanim zaczniemy montaż parkietu:

 • Jastrych cementowy jest zbyt słaby* - wtedy po przeszlifowaniu należy go wzmocnić preparatem Mapei Primer EP (zgodnie z instrukcją);
 • Jastrych cementowy ma podwyższoną wilgotność* - wtedy po przeszlifowaniu należy użyć środka Mapei Ecoprim PU 1K Turbo lub Primer SN - zgodnie z instrukcją (UWAGA! Nie należy stosować przy ogrzewaniu podłogowym - zalecany kontakt z technikiem*);
 • Montaż na jastrychu anhydrytowym - po przeszlifowaniu należy zagruntować podłoże preparatem Mapei Primer EP (zgodnie z instrukcją);
 • Klejenie drewnianej podłogi na płytę OSB - płytę taką należy wcześniej przeszlifować.

 

Ekologia produktów Mapei

Włoski producent niezmiennie od lat dba o wysoki standard produktów, które dostarcza. Kleje Mapei wyróżniają się bardzo niską emisją lotnych związków organicznych (niektóre produkty są całkowicie bezrozpuszczalnikowe, jak np. P990 1K). Dzięki temu produkty są zdrowe i bezpieczne dla wszystkich mieszkańców - w tym także dzieci i zwierząt.

Profesjonalny montaż drewnianych podłóg

Niezależnie od rodzaju drewnianej podłogi jaką wybierzemy zawsze należy zwracać uwagę na jakość stosowanej chemii parkietowej. Jest ona gwarancją, że nasza wymarzona podłoga będzie nas cieszyć przez długie lata. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto także skonsultować się z dostawcą kleju, który pomoże profesjonalnym doradztwem.

 

*Jeśli pojawia się podejrzenie, że jastrych nie jest wystarczająco mocny lub wilgotny należy skonsultować się z profesjonalną firmą parkieciarską, która może dokonać jego oględzin i pomiarów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl