Jaki lakier do drewnianej podłogi wybrać?
Jaki lakier do drewnianej podłogi wybrać?

Jaki lakier do drewnianej podłogi wybrać?

Decydując się na montaż drewnianej podłogi w mieszkaniu lub w domu dajemy sobie unikalną możliwość stworzenia wnętrza bliskiego naturze. Parkiety i deski podłogowe to posadzki piękne, ale wymagające szczególnej ochrony. Jedną z ważniejszych decyzji jaką przyjdzie nam podjąć decydując się na taką podłogę będzie wybranie odpowiedniego lakieru do zabezpieczenia. Jak to zrobić? Opowiemy o tym w poniższym poradniku w kilku prostych krokach!


Lakier podkładowy do drewnianej podłogi

Pierwszym krokiem przed nałożeniem wierzchniej warstwy ochronnej na parkiet lub deski podłogowe jest zabezpieczenie lakierem podkładowym. Podstawowym celem nakładania pierwszej warstwy podkładu jest:

 • nadanie podłodze odpowiedniego wybarwienia,
 • zabezpieczenie podłogi przed bocznym sklejaniem klepek lub desek.

Jaki odcień drewnianej podłogi wybrać?

Odpowiedź jest prosta - taki jaki będzie podobać Ci się najbardziej! W ofercie lakierów do podłóg drewnianych Mapei Ultracoat można znaleźć lakiery podkładowe (tzw. podkłady) nadające podłogom różne wybarwienia, w zależności od efektu jaki chce osiągnąć jej właściciel.


Mapei Ultracoat Universal Base

Jak sama nazwa może wskazywać to najbardziej uniwersalny produkt spośród lakierów podkładowych Mapei Ultracoat. Lakier Universal Base po aplikacji pozostawia jasne, naturalne wybarwienie drewna. Doskonale nadaje się do wszystkich europejskich gatunków drewna, w tym tych najbardziej popularnych:

 • podłóg dębowych,
 • podłóg jesnionowych,
  oraz
 • wszystkich pozostałych gatunków.

 

Mapei Ultracoat Premium Base

To lakier podkładowy, który świetnie sprawdza się podczas aplikacji na tzw. trudnych gatunkach drzew. Należą do nich między innymi buk lub egzotyczne odmiany (np. merbau). Gatunki te potrafią być kłopotliwe w lakierowaniu, dlatego najlepiej zastosować na nie dedykowane produkty do zabezpieczania.


Takim produktem jest lakier podkładowy Mapei Premium Base. Dwuskładnikowy podkład doskonale odcina naturalne barwniki trudnych gatunków drewna, dzięki czemu podłoga zyskuje piękny jednolity odcień.


Lakier Premium Base pozostawia efekt ‘mokrej podłogi’ - lekko przyciemnianej. Szczególnie piękny efekt można uzyskać stosując go na:

 • parkiecie dębowym,
 • deskach dębowych.

 

Mapei Ultracoat Toning Base

To dwuskładnikowy lakier podkładowy, który delikatnie przyciemnia drewniane podłogi. Efektem tego można zobaczyć bardziej wyeksponowane słoje i naturalne wzory. Podobnie jak pozostałe lakiery podkładowe z oferty Mapei Ultracoat podkład Toning Base dobrze przygotowuje parkiet do nałożenia nawierzchniowej warstwy lakieru.


Systemy lakierów podkładowych i nawierzchniowych

Przechodząc płynnie do lakierów nawierzchniowych warto zwrócić uwagę na fakt, że wszystkie lakiery podkładowe Mapei są kompatybilne ze wszystkimi lakierami nawierzchniowymi linii Mapei Ultracoat.

Dzięki temu możemy dowolnie łączyć ze sobą produkty w taki sposób, aby osiągnąć pożądany efekt wizualny oraz zabezpieczenie naszej podłogi.


W ofercie Mapei znajdziemy:

 • lakiery nawierzchniowe jednoskładnikowe,
 • lakiery nawierzchniowe dwuskładnikowe.

 

Jaki lakier do drewnianej podłogi wybrać - lakiery Mapei

Powierzchnia parkietu po położeniu lakieru Mapei Ultracoat MT.

 

Mapei Ultracoat Easy - podłogi o niskim natężeniu ruchu

Szukając zabezpieczenia do drewnianej podłogi w mieszkaniu powinniśmy zwrócić uwagę na lakier Mapei Ultracoat Easy. To lakier do pomieszczeń o niskim natężeniu ruchu, który doskonale sprawdzi się w warunkach mieszkaniowych.


Lakier ma strukturę jednoskładnikową, dzięki czemu jest prosty w aplikacji. Do wyboru mamy 3 różne glosowości:

 • 10 gloss - mat,
 • 30 gloss - półmat,
 • 60 gloss - połysk.

 

Mapei Ultracoat MT- podłogi o średnim natężeniu ruchu

Lakier nawierzchniowy Mapei Ultracoat MT to dwuskładnikowy, znacznie bardziej trwały brat lakieru Easy. Świetnie nadaje się do pomieszczeń o średnim natężeniu ruchu - szczególnie polecany do lakierowania podłóg w domach jednorodzinnych.


Możemy wybrać wykończenie spośród dwóch połyskliwości:

 • mat,
 • półmat.


Mapei Ultracoat HT - podłogi o wysokim natężeniu ruchu

To flagowy - najmocniejszy lakier nawierzchniowy w ofercie Mapei Ultracoat. Dedykowany do użytkowania w pomieszczeniach o dużym i bardzo dużym natężeniu ruchu - biura, lokale gastronomiczne, hotele.


Jego niewątpliwą zaletą jest bardzo duża odporność na uszkodzenia chemiczne i mechaniczne. Przez parkieciarzy jest także ceniony za wysoką wydajność.


Lakier występuje w czterech rodzajach wykończenia zewnętrznego:

 • 0 gloss - super mat,
 • 10 gloss - mat,
 • 30 - gloss - półmat,
 • 60 gloss - połysk.

 

Ekologia i bezpieczeństwo przede wszystkim

Wszystkie lakiery Mapei Ultracoat posiadają atest EC1 Plus. Oznacza to, że produkty te charakteryzują się bardzo niską emisyjnością substancji lotnych. Podczas codziennego użytkowania są bezpieczne dla ludzi oraz zwierząt.

Profesjonalne doradztwo i montaż drewnianych podłóg

Wybierając chemię do parkietów i desek podłogowych warto zadbać o profesjonalny montaż - zawsze zlecajmy prace wykwalifikowanym firmom parkieciarskim. Zapewnia to bezpieczeństwo inwestycji oraz gwarancję na wykonany montaż.


Jeśli potrzebujesz wsparcia w wyborze odpowiednich środków do zabezpieczenia podłogi skontaktuj się z nami!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl